Hatsume Mei, Boku no Hero Academia animesinin en çılgın karakterlerinden biri 😀 Onu ilk gördüğümde vurulmuştum! Tam hayallerimdeki deli mucit havası yanında üstün pazarlama yeteneklerini sergilediği turnuva sahnesi ile beni kaptı! Gururla sunuyorum ^_^ Paylaşırsanız çok mutlu olurum, dilerim fikirlerim benzer kostüm çalışacaklara yardımcı olabilir.
11-12 Kasım 2017 – GFA – Kültür Üniversitesi E5 kenarı.

YAPILIŞI
Kendime astarlık kumaşa 5 cm lik saten kurdele ile şeritlerini hazırladığım önden fermuarlı tulumumu dikerek işe başladım. Şimdiye kadar cosplay için ürettiğim en rahat parça olabilir bu şey 😀
Gördüğünüz gibi kalıplar tamamen bana özel, bu yöntem ile yapacaksanız göğüs, bel, kalça, omuz genişliklerini doğru ölçü ayarladığınızdan ve dikiş paylarına dikkat ettiğinizden emin olun.
Kırmızı olan malzeme ise saten katlı biyedir. Yakanın dik durması için doğru kesmeli ve yerleştirirken belli bir açı ile dikmelisiniz, lütfen bu konuda hata olmaması adına internetten araştırmanızı düzgün yapın.
Gözlüğünde kullanılan malzemeler: Açılan ekstra camları olan bir iş gözlüğü, lastik, sprey boya, oje, 2 mm, 4 mm ile 2 cm lik eva, saç için tel taç, dolgu süngeri, bir miktar plastik plaka, keçe, altın saten katlı biye, CD kalemi, sıcak silikon, 4 lük normal ve 24 lük kuşgözü zımbalar ile vidalardır.
 Dişli plastik, bir oyuncaktan kalmıştı. Evaya vidalandı.
Pepakura olmayan ürünlerin el işi çalışmalarını biz anlatırken siz de okurken zorlanıyoruz! 😀 Biliyorum bunu ama yapacak bir şey yok. Daha önce ŞU ÖRNEKTE yayınladığımız gibi eğer hazır kalıplar yoksa öncelikle doğru malzeme seçimi (doğru kalınlıkta evayı doğru yere kullanmak), kağıt kalıplar ile maketin kalıplarından emin olmak yapılacak ilk işler. Devamında keskin maket bıçağı (bileyleyin!) ile kesilen evanın kontak yapıştırıcı veya bali ile yapıştırılmasını öneriyorum. Yokluğu durumunda sıcak silikon tercih edilebilir. Bir araya getirilen parçalar ile çıkan maketin ayrıntıları ve pürüzleri el motoru (Benimki Dremel 3000 marka) ve havya (lehim aleti) ile yapılmalıdır. Bunun harici sıcak hava tabancası ile evayı ısıtıp esneterek büktüğünüz halde kalmasını sağlayabiliyorsunuz.
Botların temel malzemesi 2 cm lik evadır, tatami minderi veya yer matı olarak da geçmektedir. Aşağıda gördüğünüz parçalar el motoru ve havya ile detaylandırıldı.
Aşağıda gördüğünüz malzeme ise çizim çalışmalarında kullanılan bir kopya kağıdı, özel bir adı vardır muhakkak ama ben bilmiyorum 😀 Böyle ölçüyü direk maket üzerinden almak için çok pratik.
Botun detaylarında 1 cm lik eva kullanıldı, el motoru ile zımparalandı. Havya ile çizgileri çizildi. Sonra bütün kilit bağlantı noktalarından vidalandı. Bildiğiniz yıldız tornavida ile vidaladım.
Giyilmesi ve ayağında sabit kalması için 3 cm lik şerit lastikleri içine önce yapıştırıp sonra vidaladım, bunlarla içine ayakkabı ile beraber soktuğum ayağımın üzerinden düğüm atıyorum.
Sonraki adım bütün parçaların tutkallanması. Bu aşama evanın boya öncesi sağlamlığı için şart; fakat paranız varsa daha kaliteli kaplama yöntemleri de var, tutkal en ucuzu açıkçası sıfır maliyet üretiyorum ben kostümleri projelerden artan şeylerle çünkü 😀 Ama fiyatı artan sırası ile gesso, mod pudge, worbla boya öncesi kaplama için tercih edilebilen malzemelerdir. Bu neden gerekli? Eva darbe ve esneme halinde kolayca çatlama yapmakta ve boyayı bozmaktadır, bunu engellemek için.
Maketler sprey boya ile boyandı, ayrıntılar CD kalemi ile çizilip belirginleştirildi. Yelek hakkında söyleyebileceğim çok bir şey yok, kalın keçe ile saten kumaştan doğaçlama diktim. Kostümün diğer maket kısımlarında kullandığım ekstra malzemeler: boya kutuları, kablolar, somunlu vidalar, kemer tokaları, yarım santimlik eva ve cırtcırtlardır. Veee test:
ETKİNLİKTE NELER OLDU?
Kostümü ikinci gün giydim. Alanda muhteşem bir BNHA ekibi tüm gün toplaşıp çekimler yaptılar~
Bit Pazarı Günlükleri standı alana orijinal markasından gerçek boyutlarında bir Ted getirmişti. Standları yayınladığımız şöyle bir videomuz var:
GFA hakkında genişçe raporumuza bu yazıdan ulaşabilirsiniz: KUKURI ve GFA RAPORU
2. gün alanda muhteşem bir Boku no Hero Academia ekibi vardı! Instagram’ları ile tanıtmam gerekirse: @soner_kalav and @frontside_air as Tokoyami, @lyra_art and @okizuki as Deku,
 @heiwajima.miru and @tsuriko_ as Bakugo, @shibitohime as Froppy, @esudoesu as Todoroki ve @egesunun.atolyesi as Uraraka
Bu fotoğraflar Muhittin’den @Inazuma Art Cosplay, teşekkürler

Fotoğraf Kirika’dan teşekkürler~
Fotoğraf: Peanut’s Art !

Fotoğraflar Chrollo Edits‘den, teşekkür ederiz!
**Bir sonraki performansta peruğu da şekillendiririz diye umuyorum 😛 Bu sefer zaman olmadı 😀

-sensee