Shin Musha Gundam MS Girl by Sensee Photo by SacrificeDreamer Ph.
Selamlar! Bu organizasyon raporu YuCon: Uprising 2016 hakkında ! 18-19 Haziran tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı Kampüsü’nde YUBKK (Yeditepe Üniversitesi Bilim Kurgu Kulübü ) tarafından okulun müthiş desteği ile gerçekleşen (Hani mal gibi “Diğer etkinliklerde neden bu imkanlar yok?” diye sormayın, paramız/sponsorumuz yok ulean…. öhöm neyse.) bir convention da olması gereken neredeyse her şeye sahip harika bir etkinlik düzenlendi. Unutulmaz anılar ve kaliteli arşiv çıktı. Ben de Kalkan atölyesi düzenlemem için davet edilmiştim. 5. katta köşede sadece bana ayrılmış 4 metrekarelik alanımda çıkan işler ve masalarımın düzeni, temizliği için kendimi parçaladım. Çünkü şu yıllara yayılan hobiciğimde hiçbir zaman bu denli inanılmaz imkanlara kavuşmamıştım! Ağlaya zırlaya çalıştık; önümüze yığılan yüzlerce liralık malzemenin ve dakika başı ihtiyacımız olup olmadığını sormaya gelen görevlilerin ilgisinin ziyan olmaması için, her şeyin korunması ve güzel işler üretilmesinde kullanılması için beyinlerimizi, ellerimizi yaktık. Çok güzeldi, çok.

ETKİNLİKTE NELER OLDU?
Sensee’nin Kalkan Atölyesi’nin yöneticisiydim. Öncelikle bana ve tüm ekip üyelerime (Stand görevlisi ve çığırtkan senseeciklerim, etkinlik resmi fotoğrafçılarından Yiğit) böylesine zengin olanaklara sahip etkinliklerinde çalışmalarımızı paylaşma imkanı sundukları için çok çok teşekkür ederiz! Bu atölye cosplay hobiciğimde sunduğum en başarılı, en etkileşimi ve ürünleri kuvvetli çalışmaydı!
Etkinlik genel olarak mükemmeldi. Düzenli, planlı, temiz, güvenli ve her yaştan herkese yönelik bir sürü alt kültür öğesi barındıran unutulmaz bir hafta sonuydu. Servis ve yurt imkanları müthiş lükstü. İkramlar süperdi. Sanatçılar sokağı sakinleri ile atölye çalışması sunanları bir dakika yalnız bırakmadı staff arkadaşlar, sürekli bir ihtiyacımız olup olmadığı soruldu, gelişmelerden haberdar edildik, bilgilendirildik. Bütün organizatör arkadaşlarımızın dersler çıkarması gereken bir etkinlikti özetle.
Sahne sunumları ve ödüller dışardan görüldüğünde çok iyi yönetildi, herkes hoş vakit geçirdi. Ama kim bilir mini teknik aksaklıklar ve sahne arkasındaki sorunlar nelerdi; geçti gitti bittiiii… Elimizde de paha biçilemez anılar kaldı….

LINK’İN KALKANI !

The Legend of Zelda ‘nın baş karakteri Link’in ünlü kalkanını hep yapmak istemiştim zaten *-* Öncelikle gördüğünüz gibi gramajı orta seviye resim kağıtları veya kartona kalıplarımızı çizip çıkarmamız gerekiyor.
Püf noktası: Siz de desenleri yarım çizerek, kesip çıkardığınız kalıbı ikiye katlayarak tamamlayabilirsiniz. Taban parçasını 8 mm evadan kestim.
Kaymasın diye evaya kalıbınızı iğneleyin.
Kretuar bıçaklarınızı sık sık bileyleyin.
MDF gibi sert bir kesme tahtasında desenleri bu şekilde çıkarın. Desen parçasını ise gördüğünüz gibi iğne ile sabitleyerek çiziyorum 4 mm eva üzerine ve yine kesip çıkarıyorum. Kalıbı ters çevirip iğnelediğimde iç desenleri çizerek tamamladım.
  
Yine kesiyoruuzzz, evayı yormayın kör bıçaklarla iz kalabilir. Kesmediğini hissettiğinizde sık sık biley yapın veya bıçağı yenileyin. Tutma sapının vidalarının denk geleceği -desen arkasına saklanacağı- kısmı işaretledim toz pastelle. Vidaları nalburdan bulabilirsiniz. Tabi siz direk silikon beya bali ile yapıştırabilirsiniz de! Vidalama şimdi imkanım varken sağlam olsun istediğimden ^^ Vidalamadan önce bali de sürdüm.
Desen parçasının tamamına güzelce bali sürdüm, yapıştırdım. Aradaki sabitleyici desen parçalarını kestim çıkardım. Şimdi el motoruna abanma zamanı ! Ama önce ayrıntı köşeleri de iyice yapıştırdım.
 
Yukarıda sağda el motoru (Gravür Seti – Benimki: Dremel 3000 modeli) ile ayrıntılarını çalışıyorum, açılar veriyorum, fazlalıkları alıyorum.
Aşağıda, Isı tabancası ile kretuarla çizik attığınız desenleri belirginleştirmek mümkün. Bu konuda yayınladığım şu videoya bakınız:
Her tarafını güzelce tutkalladım. Boyarken sprey, yağlı ve akrilik boyaları vermek istediğim renk ve efekte göre farklı yerlerde kullandım. Gölgelendirme için fotoğraftaki gibi mini bir sünger parçası ile susuz akrilikle çalıştım.
  
Shin Musha düzeltmelerinden bir fotoğraf: 
  
Fotoğraf: Ahmet Yiğit Eren
YuCon’daki 1. Gün Shin Musha Gundam Girl
ve 2. Gün Kudelia Aina Bernstein ‘ın
daha fazla fotoğrafını bu sayfada yayınlayıp kalabalık etmeyeceğim. İsimlerine tıklayarak kendi öykülerinden fotoğraflarına ulaşabilirsiniz. Bu sayfa sadece etkinlik ve atölye hakkında olsun istedim ^^
Fotoğraf: Gameboylar
2. gün pazar sabahında yemekhanede zengin kahvaltı tabaklarına sadece 10 TL ödeyen fakir katılımcıların yüzlerindeki o mutluluk ifadesi…
Jürilerimiz….
Masa oyunları bölümünden bir kare…
 Atölyede sürekli temizlik ve el işlerine müdahale etmem gerektiğinden günün büyük çoğunluğu bu tiple gezdim, akşam 2 saat full kostümü taşıdım.

Gameboylar ile röportajımızdan bir gif…
He ayrıca cumartesi günü B.R.K. Cosplay‘in Kratos makyajı da benim çalışmamdı.
İlk günün sonunda Shin Musha kostümümü çöpe attım ve Yuki-chan parçaları kaptı.
Yukarıda yorgunluğumuzu hiç çaktırmadığımız neşemiz ile bizim için ayrılan Erkek Yurtlarındaki odalarımıza gidiyorduk.
2. Gün yine B.R.K. Cosplay‘in bu sefer Nathan Drake aksesuar ve makyajını çalıştım. Uncharted 4 Lansman projemizden daha fazla görsel ve video için tıklayın. 
Yemek fişleri, kaybolan eşyalar, duyurular ve vestiyer ile başarı ile ilgilenen ekip !!
Hani her insanın kalitesini göstermesi adına bir tarzı vardır ya. Heh işte o ortadaki Shiro-kun’un şöyle bir karizması var: Adam her etkinlikte uzmanı olduğu spesiyal tatlı kuru pastalar veya marmelatlı ezmeler ile yemişli mükemmel lokmaları hazırlayıp tanıştığı-görüştüğü etkinlik katılımcılarına ağızları tatlansın, keyiflensinler diye dağıtıyor! Boş boş oturmayın, ne yapabiliyorsanız onu iyi yapın, adam olun, Shiro-kun gibi olun.

Aşağıda Ersan Arık‘ın çalışması..

 El motoru felan.
 Etkinlik ganimetleri !
~sensee~