Bana en çok sorulan işlerden biri bez bebek yapımı oluyor. Bu sebeple ilk girdiyi bunun üzerine hazırlayacağım. Lütfen merak ettiğiniz noktalar ya da konu hakkında kişisel çıkmazlarınız varsa çekinmeden paylaşın ^^


İlk uğraştığım işler küçük modellerdi. Kıyafet denemelerine küçükten başlarsam büyüklerde daha kolay olacağını düşünmüştüm. Doğru düşünmüşüm. Tabi dikiş makinesi kullanmayı tiyatro dekorları için çalışan bir ekipte kostüm departmanına arada bir dalarak öğrendiğimi de eklemeliyim. Neyse Geyşa’mın hikayesini özetliyorum şimdi: (Önemli olan kıyafet pek tabi! Ama model olarak bir Barbi bebek kullanmak kıyafeti daha güzel göstermişti u.u)

Öncelikle ten renginde bir kumaş ile vücudunu parça parça oluşturdum ve sonra her şeyi bir araya getirdim. Ağır kafayı rahat bir şekilde taşıması için boynun içine buzdolabı magnetinden bir parça keserek yerleştirdim.

İçine doğal pamuk malzeme doldurdum, elimde o vardı. Fakat eğer yapacaklara şiddetle sentetik pamuk öneriyorum. Daha hafif ve daha kolay kontrol edilebilen bir malzemedir. Devamında vücuda şeklini verdim, bunu elde dikerek kumaşı çeşitli noktalardan sıkıştırarak yapabilirsiniz:

Yüzü önemliydi ve renkli ipliklerle işleyerek yapmaya karar verdim. Önce hafif bir şekilde kurşun kalemle çizdiğim gözleri ve ağzı, siyah, bordo ve beyaz iplikler kullanarak işledim:

Yavaş yavaş kıyafetleri oluşturmaya başlıyoruz artık. Beyaz kumaştan minik zarif bir gömlek dikiyorum. Saçlar için de siyah sentetik bir nakış ipliği seçiyor; bunu boyunun yeterli olabileceğini düşündüğüm bir nesnenin (Ben not defteri seçtim) etrafına sarıyorum. Ardından bir ucundan düğüm atıp, iplik tomarını defterden çıkarıp düğümün tam tersi istikametine makası geçirerek ikiye bölüyorum. Eflatun nakış ipliğinden de renk karıştırarak ve kakül tarzı bir şeyler eklenerek daha güzel bir peruk hazırlanıyor ve saçlar hazır:

Mavi saten kumaştan hemen belini çevirerek yaptığım uzun eteğe, açık mavi bir kurdele ile obi (bel bağcığı, kalın kimono kemerine verilen isim) ekliyorum. Hemen sırt kısmına bir kurdele halkası ile adeta minik bir süslü düğüm havası veriyorum. Daha sonra kıyafetleri tekrar çıkaracağımı hesaba katarak, tüm bu etek ve obi olayını bir toplu iğne yardımıyla bebeğe sabitliyorum:

Minik sevimli ayrıntıları olan çoraplarının dikimi ve bebek ile çorapların mezura yanından boyutları:

Eteğine yapılan işleme:

  

Bez bebek şuan böyle görünüyor, kimonoyu dikmeye başlıyoruz…

  

Aynı mavi sateni kullanarak bebekten ölçü alıp çizdiğimiz kimono kalıbını güzelce diktim:

Şimdiye kadarki tasarlanan Bez Bebek Geyşa ortaya çıktı. 

Bundan sonraki bir kaç fotoğraf ise Brezilyadan getirttiğimiz süper mankenin hazırlık aşamaları ve pozları ile ilgili olacak ^^

SON OLARAK: Bir diğer bebeğim de (tanıştırayım-) Kuroi Majo (Kara Cadı)’dur. Saçları siyah yün ipinden yapıldı ve yüzü için kağıttan kestiğim minik resimleri yapıştırmayı seçtim. Çok fark bir elbisesi vardır belki bir gün onu tam boy olarak gösteririm ^^ ve kendisi için küçük eşyalar da yapmıştım: ^^